GEMİ DEĞERLEME - CITY KURUMSAL

Kurumsal Gayrimenkul Değerleme Çözümleri

logo
  • +90 212 577 70 77

  • info@citykurumsal.com

  • Merkez Adresimiz

  • Eyüpsultan/İstanbul

  • 09:00 - 18:00

  • Pazartesi - Cuma

Yardıma ihtiyacın mı var ?

Tel: 0212 577 70 77

Bizi Hemen Arayın
HABER

GEMİ DEĞERLEME

Deniz ulaşımı, bir ülkenin ekonomik politikasındaki önemli endüstrilerden birisidir. Deniz taşımacılığı hizmetlerine olan talep, onun diğer taşıma sistemlerine olan rekabetçiliği tarafından etkilenmektedir. Geleneksel olarak, su en uygun taşıma sistemidir. Dünya ticaretine konu olan malların ve hizmetlerin ortalama olarak beşte dördü deniz yolu ile taşınmaktadır. 

Bir gemiye yatırım yapılması kararı verildiğinde, uzun bir süre için projeye önemli bir sermaye harcaması yapılacaktır. Gemiler için yapılan bu sermaye harcamaları, denizcilik işletmelerinin gelecekteki büyümesini ve gelişimini sağlayacaktır. İleriye dönük olarak yapılacak olan bu sermaye harcamaları ile alınan kararlardan hata yapılmasının bedeli çok ağır olabilir. Bir denizcilik işletmesinin başarısı ve başarısızlığı büyük ölçüde gemi yatırımlarına yapılan yatırımların sonuçlarına bağlıdır. Yanlış bir sermaye harcaması kararından geri dönülmesi, yani verimsiz bir geminin tekrar satılması ve ona bağlanan sermayenin tam olarak geriye alınması olanaksızdır. 

Hangi yatırım yöntemi uygulanırsa uygulansın, yatırım projeleri arasında seçim yaparken, değerleme yöntemleri risk unsurunu mutlaka dikkate almalıdır. Çünkü, bir yatırımın sağlayacağı nakit girişleri, nakit çıkışları ve yatırımın ekonomik ömrü kesin değildir, belirsizdir. Yatırımların sağlayacağı net nakit akışları, koşulların değişmesine bağlı olarak beklenen tahminlere göre büyük sapmalar gösterebilir. Yatırım projelerinin fiilen sağlayacağı net nakit girişlerinin beklenen nakit akışlarından farklılık göstermesi olasılığı, projenin riskini belirler. Risk öngörülmeyen değişmelerin zamanlaması ve büyüklüğünün bir ölçüsüdür. Finans biliminde risk, beklenilen gelirden olan değişmelerdir. Belirsiz bir ortamda kâr fırsatları kollayan firmalar, elde edilecek sonuçların tahmin edilenlerden farklı olacağını hesaba katmak zorundadırlar. Burada önemli olan, yukarı doğru risk (upside risk) değil, aşağı doğru risk (downside risk) yani, sonuçların beklenilen değerden az olması olasılığıdır.


Gemi, Makine, Tesis ve Makine ekipmanı ile birlikte değerlemenin ve konu hakkında danışmanlık hizmeti alınmasının önemi gün geçtikçe artmakta iken, yatırımcının konu ve konular hakkında detaylı araştırma yapmasını tavsiye etmekteyiz.